Prvi Rotari klub u Novom Sadu osnovan je 12. oktobra 1929. godine, a zvanično je primljen u Rotari zajednicu 2. januara 1930. godine pod brojem 3258. Klub je aktivno učestvovao u svim tadašnjim zbivanjima u Novom Sadu, sve do marta 1941. godine kada su zbog neposredne ratne opasnosti zamrle sve klupske aktivnosti. Za prvog predsednika kluba bio je izabran dr Gedeon Dunđerski, poznati vojvođanski veleposednik, doktor prava, poslanik u budimpeštanskom Saboru i predsednik Matice srpske od 1910. do 1919. godine. Nosilac je više ordena Kraljevine Jugoslavije i francuskog ordena Legije časti.
Sastanci kluba održavani su u prvo vreme u hotelu „Kraljica Marija“, a kasnije u Trgovačkom domu i to petkom u 20,00 sati. Članovi kluba bile su istaknute novosadske ličnosti, kao što su gradonačelnik dr Branko Borota, Vjekoslav Karlavaris, direktor Gradske štedionice, Nikola Kostić, direktor filijale Narodne banke, Velja Nenadović, direktor filijale Osiguravajućeg društva Srbije, ing. arh. Đorđe Tabaković, dr Vladimir Belajčić koji je 1936 – 1937. bio i guverner Distrikta 77, kome su pripadali klubovi Kraljevine Jugoslavije, a bio je i urednik časopisa „Jugoslovenski Rotar“, koji je štampan u Novom Sadu, u štampariji Arse Ivkovića, takođe člana Rotari kluba Novi Sad.
Posle Drugog svetskog rata u socijalističkim zemljama, pa i u Jugoslaviji, rad Rotari klubova nije bio obnovljen sve do 1989. godine, kada otpočinju aktivnosti Rotari pokreta najpre u Beogradu, a potom i u Novom Sadu. Na zajedničkoj ceremoniji održanoj 24. februara 1995. godine u hotelu „Hyatt“ u Beogradu, u internacionalnu Rotari zajednicu primljeni su prvi reosnovani Rotari klubovi: Novi Sad, Zemun i Beograd. Upoznavanje sa Rotari klubom Novi Sad možemo početi citirajući reči Petera Guta, prethodnog guvernera iz Švajcarske, čoveka bogatog rotarijanskog iskustva: „Rotari klub Novi Sad nije bogat prema zapadnim standardima, ali je bogat ljudskim i moralnim kvalitetima“ (u Novom Sadu, 15. oktobra 1997. godine).
Sponzor klub novosadskim rotarijancima je Rotari klub Dundee Township iz Ilinoisa, SAD. Danas Rotari klub Novi Sad ima 59 članova, istaknutih predstavnika profesiji u sredini u kojoj žive, kao i šest počasnih članova. Sastanci kluba održavaju se ponedeljkom u 20,00 sati. Od svog reosnivanja Rotari klub Novi Sad postaje značajan činilac života u Novom Sadu. Realizacijom humanitarnih projekata, dobrotvornih koncerata i interesantnih predavanja uvaženih gostiju, s jedne strane i vrhunskim profesionalizmom pri obavljanju svojih poslova sa druge strane, članovi kluba postavljaju životne standarde ne samo sebi, već i svojim sugrađanima. Spomenućemo samo neke od humanitarnih akcija i projekata reosnovanog Rotari kluba Novi Sad, koje su urađene samostalno ili u saradnji sa drugim klubovima i organizacijama:
● 2570 vunenih ćebadi poklonjenih dečijim ustanovama i domovima;
● opremanje stomatološke ordinacije Doma za decu i omladinu ometenu u razvoju u Veterniku, kao i mini-klanice sa hladnjačom za sopstvenu ekonomiju ovog Doma;
● donacija računarske opreme školama i ustanovama u zdravstvu i kulturi;
● pomoć punoletnoj deci bez roditelja pri zapošljavanju i zasnivanju samostalnog života;
● redovna mesečna donacija suhomesnatih proizvoda domovima sa decom ometenom u razvoju;
● donacija vredne opreme u vrednosti 45 000 evra genetskoj laboratoriji Dečije klinike u Novom Sadu;
● donacije za Letnji kamp škole „Milan Petrović“, kao i za izradu specijalnih stolova; donacija 23 bolnička kreveta za Institut za onkologiju u Novom Sadu;
● donacija konvektomata za Dom u Veterniku;
● u saradnji sa Rotarakt klubom Novi Sad, izgrađene su rampe za osobe sa posebnim potrebama na Univerzitetu u Novom Sadu;
● donacija bolničkih vozila za Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici i za bolnice u Sremskoj Mitrovici i Kikindi…
Rotari klub Novi Sad tradicionalno dodeljuje godišnju nagradu Građaninu Novog Sada za doprinos razvoju i prepoznatljivosti našeg grada, kao i Nagradu mladim stvaraocima, sportistima i naučnicima u okviru projekta podrške vrednostima. U proteklom periodu aktivno se radilo na reosnivanju i osnivanju klubova u Subotici, Zrenjaninu, Somboru, Kikindi, Sremskoj Mitrovici, Staroj Pazovi, Kucuri. Rotari klub Novi Sad je, takođe, kumovski klub Rotari klubu Novi Sad – Dunav. Sve navedene akcije i aktivnosti jasno ukazuju da je Rotari klub Novi Sad duboko posvećen širenju ideje rotarijanstva, druženja i angažovanja oko zajedničkog cilja. Rotari klub Novi Sad je 1996. osnovao Rotarakt klub Novi Sad, koji je 2003. godine dobio nagradu za najbolji projekat Rotarakt klubova u Evropi (projekat „Žuta linija“).